Stop paleniu mokrym drzewem!

ogien

Okazyjnie to rzekome oszczędności, a czasami najnormalniejsze braki wiedzy sprawiają, że niektóre osoby postanawiają wkładać do pieca, kozy albo kominka wilgotne drzewo. Wydawać by się mogło, że jeżeli już się tam pali to przecież woda w końcu odparuje i takie wilgotne polano również się spali. W dodatku można przypuszczać iż będzie palić się długo bowiem w końcu suche drzewo ogień znika w momencie i ciągle potrzeba uzupełniać.

Ale nie bez powodu wytwórcy kotłów, instalatorzy oraz kominiarze nie zalecają palić mokrym drewnem. Temperatura w piecu musi być tak wysoka by para wodna jaka trafia do przewodu kominowego nie skropliła się (sprawa dotyczy tzw. punkty rosy tj. temperatury przy jakiej para wodna skrapla się w przewodzie dymowym, a który zależny jest od rozlicznych składników i z reguły podaje go producent konkretnego kotła). Wilgotniejszy opał daje więcej pary wodnej i niższą temperaturę spalania w kotle. Przyczynia się to do zawilgocenia środkowych ścian komina oraz samego kotła (który może korodować). Ślady cieczy skroplonej na ścianach przewodu kominowego w powiązaniu ze wstrząsami cieplnymi jakie oddziałują na ściany komina powodują pękanie struktury komina i tworzenie się nieszczelności, poprzez które spaliny mogą przenikać na zewnątrz ścian komina zamiast ujść do atmosfery. Zlikwidowaniem takiego problemu może stanowić jedynie uszczelnienie komina. Realizuje się je tynkując przewód kominowy od wewnątrz dedykowaną do tego celu substancją uszczelniającą. Czynność taka wymaga właściwej wiedzy, praktyki i narzędzi, dlatego sugeruję wynająć w tym celu profesjonalne przedsiębiorstwo.

Kolejnym kłopotem wynikającym z wrzucania wilgotnego drzewa do pieca jest nanoszenie się smoły wywodzącej z niego na wewnętrznych ścianach komina. Wiele lat takiego niewłaściwego użytkowania sprawia, że przewód kominowy może być zatkany do tego etapu iż radykalnie redukuje się ciąg komina oraz rozpoczynają się problemy z zapaleniem w piecu. By przepchać komin przepełniony smołą niezbędne jest jej wypalenie jej w nadzorowanych warunkach (czyszczenie maszynowe może nie zlikwidować w pełni problemu). To niełatwa operacja, zatem i w tym wypadku polecam skontaktowanie się z zawodowcem aby nie narobić sobie więcej szkody niż pożytku. Koszt wypalenia smoły z komina rozlicza się od metra bieżącego komina.

Żywię nadzieje, iż osoby ciągle palące w piecu wilgotnym drzewem po zapoznaniu się z tym artykułem zrozumieją iż sprawiają sobie więcej szkody niż oszczędzają, bo koszty renowacji komina mogą być ogromniejsze aniżeli zaoszczędzone na węglu pieniądze.

Previous Entries Oszczędności wynikające z docieplenia budynku Next Entries Frezowanie komina