Piece C.O. z podajnikiem

kocioł z podajnikiem

Ponieważ są bardzo wygodne w obsłudze piece z automatycznym podajnikiem zjednują sobie coraz szerszą popularność. To nadal względnie nowatorska konstrukcja, która popularyzuje się wraz z postępem automatyki (ponieważ znaczącym komponentem wyposażenia kotła z podajnikiem jest sterownik monitorujący pracę pieca).

Kotły z podajnikiem są niestety nadal dosyć kosztowne, w przyrównaniu z klasycznymi piecami zasypowymi. Kupując kocioł z podajnikiem musimy liczyć się z wydatkiem w skali 7,5-13 tysięcy zł, nie licząc kosztów montażu oraz potrzebnego oprzyrządowania (jak pompy i armatura). Co wpływa więc na ich popularność? Sądzę, że nacisk na to ma głównie przyrost liczby ludzi przeprowadzających się do prywatnych budynków jednorodzinnych. Ludzie ci częstokroć dojeżdżają do pracy i nie mogą stale nadzorować funkcji kotła.

W jaki sposób skrótowo działa taki piec? Podstawowym urządzeniem sterującym funkcją kotła jest sterownik, jaki w zaplanowanych odstępach czasu podaje węgiel na palenisko i włącza wentylator doprowadzający powietrze. Automatykę można nawet zaprogramować w ten sposób aby dobrać niezbędną ilość ciepła do cyklu życia mieszkańców. Sterowniki dysponują zabezpieczeniami przed nadmiernym wzrostem ciepłoty. Kiedy temperatura osiąga poziom powyżej maksymalnego dopływ węgla jest wstrzymywany. Różnicą podstawową w przyrównaniu do kotła zasypowego jest podajnik. Magazynowany jest w nim zapas opału. Węgiel dostaje się do kotła w zależności od konstrukcji przez mechanizm ślimakowy (śruba rzymska) lub poprzez system szuflad, w jakich przesypuje się węgiel. Dodatkowo istnieje możność ulokowania tradycyjnych rusztów i wykorzystywania kotła jak konwencjonalny piec zasypowy (np. w przypadku usterki podajnika).

Piec taki może pracować przez pełen rok. W okresie letnim podgrzewa wodę w boilerze, w czasie zimowym rzecz jasna cały budynek. Ciepło jest odprowadzane poprzez pompy, jedna na system centralnego ogrzewania i oddzielna na zasobnik z wodą (można zastosować jeszcze trzecią pompę).
Cykl pracy pieca należy ustalić metodą doświadczalną albowiem zależy on od specyficznych czynników jak ilość potrzebnego ciepła, kaloryczność węgla, moc kotła i innych.

Next Entries Oszczędności wynikające z docieplenia budynku