Oszczędności wynikające z docieplenia budynku

Jednym spośród składników, jakie wywierają zauważalny wpływ na oszczędności w okresie grzewczym jest element nie powiązany bynajmniej z armaturą centralnego ogrzewania, jednak w finalnym rozrachunku mający wielki wpływ na sumę spalanego węgla.

Chodzi o ocieplenie domu. Grubość murów, okna, ocieplenie dachu, a nawet fundamenty na jakich stoi budynek mają duży wpływ na rachunki za ogrzewanie. Poprzez stare, nieszczelne okna może uchodzić wielka dawka ciepła. Nawet jeżeli są to stare podwójne okna z drewna potrafią one być obecnie nieszczelne a nawet uszkodzone przez czynniki atmosferyczne. Zastąpienie ich nowoczesnymi oknami z podwójną szybą może przynieść duże korzyści (chociaż jednorazowo stanowi to z pewnością spory wydatek). Jednakowa sytuacja ma miejsce w przypadku drzwi, przez jakie także może uciekać ciepło. Wymiana na szczelniejsze poprawi bilans termiczny budynku. Wymieniając okna oraz drzwi nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniu wystarczającej wentylacji obiektowi, inaczej para wodna, która nie będzie miała gdzie ujść będzie skraplać się w środku, a to oczywista droga do wyhodowania sobie pleśni.

Wiele ciepła może uciekać także przez dach o ile nie jest ocieplony. Docieplenie dachu jest jedną spośród tychże prac, które możemy dokonać na własną rękę. Od spodniej ściany należy położyć folię izolacyjną (aby nie wlewała się woda), na nią pokrywę z wełny mineralnej (im grubsza tym cieplej), i potem usztywnić np. przykręcając płyty kartonowo-gipsowe lub płyty OSB.

Dużo bardziej skomplikowane jest ocieplenie ścian domu. Realizuje się je przyklejając płyty styropianowe na całej powierzchni murów. Płyty takie powinny być wystarczającej grubości (precyzyjne parametry możemy zbadać zlecając np. audyt energetyczny domu). Ocieploną ścianę należy dodatkowo otynkować.

O ile budynek jest podpiwniczony stanowi to dodatkową izolację cieplną od dołu. Dom nie podpiwniczony kontaktuje się wprost z warstwą gruntu, jaka w zimie zamarza.

Ocieplenie budynku z pewnością pozwoli sporo zaoszczędzić na wydatkach za ogrzewanie, jakkolwiek jest to inwestycja, która będzie zwracać się przez lata – w relacji od tego jak wielka jest powierzchnia obiektu oraz średnie roczne wydatki ogrzania go.

Previous Entries Piece C.O. z podajnikiem Next Entries Stop paleniu mokrym drzewem!